Vazhdojnë zjarret në Fukushima
Të tjera shëprthime kanë ndodhur në centralin bërthamor të Fukushimës.
Në reaktorët bërthamorë 2 dhe 4, janë verifikuar tre spërthime dhe dy zjarre. Zjarri në reaktorin 4 është nën kontroll, ndërkohë që është parë një re tymi që ngrihej nga çentrali, që vinte nga reaktori 3.

Punonjësit e impiantit janë evakuuar pasi është shumë i lartë rreziku i prekjes nga rrezatimi.

Ndërkohë dje bregun lindor është ndjerë dhe një lëkundje e fortë me magnitudë 6, por pa rrezik për ndonjë tsunami tjetër.

Nivelet e radioaktivitetit janë të luhatshme, dhe shumë të larta. /albeu.com/
Shtuar më 16/03/2011, ora 09:00

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori