Uragani Maria, çfarë duhet të bëni nëse janë prekur pushimet tuaja dhe të drejtat e kompensimit

Uragani Maria ka filluar rrugën e saj të shkatërrimit, duke shkaktuar kërdi në Karaibe, pasi u largua nga ishulli i Dominikës, përcjell albeu.com.

Stuhia e fuqishme, e cila vjen vetëm disa javë pas shkatërrimit të shkaktuar nga uragani Irma, është shpallur stuhi e Kategorisë 5 me erëra 160mph dhe pritet të godasë më shumë ishuj Karaibe gjatë ditëve të ardhshme ndërsa kalon nëpër rajon.

Por çfarë do të thotë kjo për udhëtarët që planifikonin të vizitonin zonën gjatë ditëve dhe javëve të ardhshme?

Ne kemi bashkuar një udhëzues gjithëpërfshirës që ju duhet të dini, nga cilat destinacione pritet të ndikohen, për të përditësuar këshillat e udhëtimit dhe për të drejtat tuaja të kompensimit, shkruan albeu.com.

Çfarë ka në udhëzues?

1-Destinacionet që pritet të goditen
2-Çfarë duhet të bëni nëse mendoni se pushimet tuaja do të ndikohen nga uragani
3-Të drejtat tuaja nëse pushimi juaj anullohet
4-Si të kontrolloni nëse fluturimi juaj është vonuar / anuluar
5-Të drejtat tuaja për kompensim
6-Çfarë të bëni nëse jeni tashmë atje

1-Destinacionet që pritet të goditen

Zyra e Jashtme e Komonuelthit po këshillon kundër të gjitha udhëtimeve, dhe kryesisht për në Anguilla, Ishujt Britanikë të Virgjër dhe Montserrat.

Ndërkohë, ka edhe paralajmërime për stuhi në Puerto Rico, në ishujt Karaibe të Antigua, Barbuda, Guadeloupe, Martinique, St Eustatius dhe Saba, St Lucia, St Kitts dhe Nevis, St Maarten, St Vincent dhe Grenadines, Turks dhe Caicos Islands.

Megjithëse Florida u godit nga Uragani Irma, aktualisht aeroportet janë ende të hapura për fluturime komerciale dhe urdhrat e evakuimit janë hequr, por nëse udhëtoni atje në javët e ardhshme është me vlerë të kontrolloni me kompaninë tuaj ajrore dhe operatorin turistik në rast se stuhia e mëparshme prekur udhëtimin tuaj.

2-Çfarë duhet të bëni nëse mendoni se pushimi juaj është prekur

Uragani Maria ka kaluar tashmë nga Bahamas, Kuba, Republika Dominikane dhe Haiti, duke shkaktuar dëme dhe përmbytje.

Nëse keni një pushim të rezervuar atje, është me vlerë të kontrolloni me operatorin tuaj të udhëtimit dhe hotelin për të parë nëse ka pasur ndonjë dëm.

3-Të drejtat tuaja nëse pushimi juaj anullohet

Për fat të keq, pasi kjo është një 'rrethanë e jashtëzakonshme', kompensimi nuk ka gjasa nga asnjë.

Nuk ka detyrim ligjor për operatorët turistikë për të ofruar rimbursime,veçanërisht nëse zona është pastruar si e sigurt.

Megjithatë, nëse ende keni rezerva, gjithmonë vlen të kontaktoni dhe të flisni me një këshilltar.

4-Si të kontrolloni nëse fluturimi juaj është vonuar / anuluar

Nëse shqetësoheni se fluturimi juaj mund të anulohet ose të vonojë për shkak të motit ekstrem, mbani një sy në faqet relevante të mediave sociale dhe shënoni numrat e kontaktit për të thirrur deri në përditësimet e minutës së fundit.

5-Të drejtat tuaja për kompensim

Lajm i keq është se kur një fluturim anulohet për shkak të rrethanave të jashtëzakonshme si një stuhi, pasagjerët nuk kanë të drejtë për kompensim.

Linja ajrore duhet të jetë në gjendje të ripozicionojë fluturimin për ju, por mund të ketë një listë pritjeje kështu që varet nëse mund të jeni fleksibël me datat tuaja.

Lajm i mirë është që siguruesi juaj duhet të jetë në gjendje t'ju mbulojë kështu që ju nuk do të humbni plotësisht.

Dhe, pavarësisht nga rrethanat, do të keni të drejtë për asistencë duke përfshirë dy thirrje falas / faks / email, ushqim falas dhe pije freskuese të përshtatshme për vonesën dhe madje edhe akomodim pa pagesë në hotel dhe transferime nëse përfundoni duke qëndruar brenda natës.

6-Çfarë të bëni nëse jeni tashmë atje

Kontaktoni siguruesin tuaj, kompaninë ajrore dhe, kur është e mundur. Ata mund t'ju këshillojnë se cilat janë mundësitë tuaja. Politika e duhur do të rregullojë që ju të ktheheni në shtëpi në mënyrë të sigurt dhe të mbuloni çdo shpenzim të shkaktuar si rezultat. /albeu.com/Shtuar më 19/09/2017, ora 14:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori