UNESCO: Cdo dy jave vdes nga nje gjuhe!
Albeu.com
Çdo dy javë, sipas vlerësimit të UNESCO-s, shuhet një gjuhë në planet. Sipas Komisionit të UNESCO-s në Bon, gjysma e 6.000 gjuhëve në gjithë botën kërcënohen nga shuarja.
Edhe në Gjermani janë 13 gjuhë të rrezikuara, ndër to gjuha sorbisht, jidisht dhe frizianishtja veriore.
Si argument për këtë organizata e OKB-së për kulturën përmend luftërat dhe dëbimet, migracionin dhe përzierjen e gjuhëve. (dw)
Shtuar më 23/02/2010, ora 16:02
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori