Umberto Eco: Jemi në luftë, ISIS është nazizmi i ri
Umberto Eco beson se njerëzimi është në prag të një lufte të re me nazizmin dhe se nazizmi sot përfaqësohet me ISIS-in.

"Bota është e mbushur plot me njerëz që thonë se kanë lexuar libra dhe se janë të bindur në ato ide edhe pse ata janë të gabuara. Po ashtu të bindur se përfaqësojnë islamin, kur në të vërtetë nuk kanë lidhje me parimet e këtij religjioni", argumenton Eco.

Sipas Eco-s, me këtë lloj situate ku ndodhet bota sot, njerëzimi është në të pikë që ndodhej përpara luftës së zhvilluar dikur kundër ideve naziste./albeu.com/


Shtuar më 08/01/2015, ora 12:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori