Ukraine, Yushchenko shpërndan Parlamentin
Albeu.com
"Në përputhje me kushtetutën e Ukrainës, i ndërpres pushtetin parlamentit dhe shpall zgjedhje parlamentare", ka thënë Yushchenko përmes një fjalimi televiziv drejtuar popullit.Presidenti i Ukrainës, Viktor Yushchenko ka shpërndarë parlamentin e Ukrainës pas kolapsit të muajit të kaluar të koalicionit qeverisës.
"Në përputhje me kushtetutën e Ukrainës, i ndërpres pushtetin parlamentit dhe shpall zgjedhje parlamentare", ka thënë Yushchenko përmes një fjalimi televiziv drejtuar popullit.

Koalicioni qeverisës i Ukrainës kollapsoi muajin e kaluar kur partia e presidentit Yushchenko u tërhoq në shenjë proteste ndaj vendimit të kryeministres Yulia Timoshenko për të reduktuar kompetencat e presidentit. /rel/
Shtuar më 09/10/2008, ora 16:25
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori