U akuzua për vrasjen e protestuesve, lirohet nga burgu ish-presidenti i Egjiptit
Gjykata në Egjipt ka hedhur poshtë akuzat ndaj ish-presidentit Hosni Mubarak për konspiracion në vrasjen e protestuesve gjatë trazirave të vitit 2011 kundër regjimit të tij.

Salla e gjykatës shpërtheu në brohoritje kur gjykatësi dha vendimin e rigjykimit duke rrëzuar akuzat që lidhen me vrasjen e qindra njerëzve.

86-vjeçari Mubarak po vuante dënimin me tre vjet burg për shpërdorim të fondeve publike.

Gjykata e mbledhur në Akademinë e Policisë në Kajro rrëzoi akuzat edhe për ndihmësin e ngushtë të Mubarak, ish-ministrin e Brendshëm, Habib al-Adly dhe gjashtë zyrtarë të tjerë të sigurisë për të njëjtën situatë të vitit 2011. /albeu.com/
Shtuar më 24/03/2017, ora 11:24
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori