Vritet në atentat miku i Çapjave, avokat i Shullazit
Turqia nuk e kundërshton ndarjen e Kosovës
Politikani dhe analisti i njohur serb ka thënë se Turqia nuk e kundërshton ndarjen e Kosovës pasi përfiton nga ky veprim.

Sipas Dushan Janjiqit, drejtor i Forumit për marrëdhënie etnike, Turqia është për ndarjeKosovës.

Turqia është për ndarjeKosovës. Turqia është përkrahëse për ndarje në mënyrë që të fillojë menjëherë çështjen e statusit të Sanxhakut, sepse atje ajo ka pretendime”, citon “danas” të ketë thënë Janjiq.

Ai tërheq vërejtjen, për, siç ka thënë, papërgjegjësinë e kryetarit serb Vuçiç që flet për kufijtë deri te Vranja, pushtimin e veriut nga pushteti kosovar duke shtuar se këto deklarata bëjnë vetëm keq për serbët në Kosovë, transmeton Koha.net.

“As pala kosovare nuk është për këtë. Ndoshta më herët kanë ekzistuar farë bisedash për këtë temë, por tash nuk ka më. Amerika nuk është për ndarje”, ka thënë ai.


Shtuar më 30/07/2018, ora 12:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori