Turqia-Izraelit: Kerko falje ose nderpresim marredheniet
Albeu.com
Ministri i Jashtëm i Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka tërhequr vërejtjen se vendi i tij do të ndërpresë marrëdhëniet diplomatike me Izraelin, nëse ky i fundit nuk kërkon falje për incidentin me anijen turke.
Më 31 maj forcat izraelite ndërhyn ushtarakisht në anijen turke me ndihma humanitare dhe si pasojë e përleshjeve u vranë nëntë persona. Pas incidentit Turqia tërhoqi ambasadorin nga Izraeli. Ky i fundit ka nisur një hetim për ngjarjen, por nuk ka pranuar hetim ndërkombëtar dhe ka theksuar se nuk do të kërkojë ndihmë.
Shtuar më 05/07/2010, ora 10:21
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori