Turqia do të zbatojë marrëveshjen për emigrantët
Një zyrtar turk ka thënë sot se shteti i tij do ta zbatojë në tërësi marrëveshjen në mes të BE-së dhe Turqisë, që ka për qëllim të ndalë fluksin e emigrantëve, por se nuk do të ndërmerret asnjë hap i mëtejshëm për të kontrolluar fluksin e emigrantëve, përderisa BE nuk heq kërkesat për liberalizimin e vizave për shtetin turk.

Këto komente të ministrit Omar Celik vijnë pas takimit të zhvilluar me ministrat e jashtëm të BE-së në Bratisllavë.

Celik tha takimi përfundoi me një “konsensus të fortë lidhur me fokusimin në agjendën pozitive dhe për rritjen e bashkëpunimit në mes të Turqisë dhe BE-së”.

Ministri turk tha se skema e migracionit do të vazhdojë të zbatohet por pa liberalizim të vizave “Turqia nuk është pozitive që të ndërmarrë hapa të ri për të ngritur mekanizma të reja”.

Shefja për politikë të jashtme e BE-së, Federica Mogherini ka thënë se kjo kërkesë e Turqisë mund të ndodhë, vetëm nëse Ankaraja plotëson standarded ekzistuese për të drejtat e njeriut. /albeu.com/
Shtuar më 03/09/2016, ora 19:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori