Turqia dhe Siria, në prag lufte
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Parlamenti turk autorizoi sot trupat e veta ushtarake të ndërhyjnë në Siri, nëse një gjë e tillë kërkohet nga Qeveria. Ky vendim, që duket si një prag lufte mes dy shteteve, erdhi gjatë një seance të jashtëzakonshme të Parlamentit të cilit i ishte kërkuar nga Qeveria autorizim për veprim ushtarak në përgjigje të vrasjes së një gruaje dhe tre fëmijeve nga bombardimi i trupave të regjimit të Sirisë në një qytet kufitar.

Autorizimi u dha me 320 vota pro dhe 129 kundër, ndërkohë që Turqia ka goditur tashmë shënjestra brenda territorit sirian, në reagim të sulmeve të mëparshme nga trupat qeveritare.

Lidhur me këtë ngjarje kanë reaguar edhe krerët më të lartë botërorë. Shefi i OKB-së, Ban Ki-moon e cilësoi incidentin si tregues se konflikti në Siri po kërcënon jo vetëm popullin sirian, por po dëmton edhe fqinjët. NATO ka zhvilluar një takim urgjent në Bruksel me kërkesë të Turqisë. /albeu.com/
Shtuar më 04/10/2012, ora 14:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Portali i njohur sportiv “Goal.com” ka publikuar karikaturën e ditës së sotme ku personazhet kryesore sigurisht do të ishin nga super ndeshja ndërmjet Barcelonës dhe Juventusit.

Në të është trinomi i frikshëm i Barcelonës MSN dhe dyshja e hekurt e mbrojtjes juventine, Bonucci-Chiellini.

Portali i njohur sportiv “Goal.com” ka publikuar karikaturën e ditës së sotme ku personazhet kryesore sigurisht do të ishin nga super ndeshja ndërmjet Barcelonës dhe Juventusit. Në të është trinomi i frikshëm i Barcelonës MSN dhe dyshja e hekurt e mbrojtjes juventine, Bonucci-Chiellini.