Shpërthejnë rastet e reja në vend, 7 humbje jete në 24 orët e fundit
Turqia dhe Siria, në prag lufte
Parlamenti turk autorizoi sot trupat e veta ushtarake të ndërhyjnë në Siri, nëse një gjë e tillë kërkohet nga Qeveria. Ky vendim, që duket si një prag lufte mes dy shteteve, erdhi gjatë një seance të jashtëzakonshme të Parlamentit të cilit i ishte kërkuar nga Qeveria autorizim për veprim ushtarak në përgjigje të vrasjes së një gruaje dhe tre fëmijeve nga bombardimi i trupave të regjimit të Sirisë në një qytet kufitar.

Autorizimi u dha me 320 vota pro dhe 129 kundër, ndërkohë që Turqia ka goditur tashmë shënjestra brenda territorit sirian, në reagim të sulmeve të mëparshme nga trupat qeveritare.

Lidhur me këtë ngjarje kanë reaguar edhe krerët më të lartë botërorë. Shefi i OKB-së, Ban Ki-moon e cilësoi incidentin si tregues se konflikti në Siri po kërcënon jo vetëm popullin sirian, por po dëmton edhe fqinjët. NATO ka zhvilluar një takim urgjent në Bruksel me kërkesë të Turqisë. /albeu.com/
Shtuar më 04/10/2012, ora 14:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori