Turqia blen raketa S-400 ruse, irritohet NATO (FOTO LAJM)

Ndërkohë që po largohet çdo ditë e më tepër nga perëndimi, Turqia ka arritur sëfundmi një marrëveshje për blerjen e sistemeve të avancuara të mbrojtjes ajrore ruse, S-400.

Nga deklaratat më të fundit të autoriteteve ruse dhe shefit të kompanisë së prodhimit të tyre, "Rosoboroneksport” marrëveshja do të firmoset në fund të këtij viti dhe më pas do të punohet për realizimin e porosisë, shkruan Albeu.com.

Ky hap i Turqisë ka lënë të pakënaqur autoritetet e NATO-s, të cilët kanë deklaruar më parë se ky sistem nuk do të integrohet në sistemin e mbrojtes ajrore të aleancës.

Shtuar më 18/07/2017, ora 14:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori