Trupat amerikane dhe ruse mund të fillojnë Luftën e Tretë Botërore nga gabimet në Siri
Trupat amerikane dhe ruse janë në rrezik për të shkaktuar aksidentalisht një luftë në Lindjen e Mesme, ka thënë një ish-këshilltar i qeverisë ruse.

Duke folur për Daily Star Online, Aleksandër Nekrassov, i cili më parë ka punuar për ish-presidentin rus Boris Jelcin në vitet 1990, shpjegoi se trupat janë të përgatitur për përplasje në Lindjen e Mesme ndërsa fuqitë e ndryshme i shtojnë lojrat e tyre në luftë, transmeton lajmi.net.

Dhe Nekrassovi paralajmëroi se një rast i një identiteti të gabuar mund të shkaktojë një luftë të madhe.

Ashtu si Lufta e Parë Botërore filloi nga një ngjarje e vogël – vrasja e kapitenit austriak Franz Ferdinand në Sarajevë – kështu që Lufta e Tretë Botërore mund të nxitej nga një aksident i thjeshtë.

Nekrassov – i cili tani jeton në Londër – tha se Siria është qështje e nxehtë.

” Trupat ruse janë tashmë në terren në Siri,” tha ai.

“Ka tre deri në katër mijë forca speciale në vend.

“Forcat speciale nga SHBA, Franca dhe Britania janë gjithashtu të bazuara atje.”

Nekrassov paralajmëroi: “Ekziston një potencial shumë i rrezikshëm për luftë, sepse gjithmonë ekziston rreziku i gabimeve.

Nekrassov tha gjithashtu se fuqitë e Lindjes së Mesme po rrisin tensionet me Arabinë Saudite dhe Turqinë duke shtuar praninë e tyre në Siri .

Por shefi i ushtrisë amerikane në pension, gjenerali Charles “Chuck” Wald, tha se Donald Trump paralajmëroi se konflikti në Lindjen e Mesme nuk mund të përjashtohej.

Ish-zëvendëskomandanti i Komandës Evropiane të Shteteve të Bashkuara, i cili shërbeu në Vietnam dhe Bosnje, tha se Trump po tregonte forcë ku ish-presidenti Barak Obama kishte treguar dobësi.

Gjenerali Wald i tha Daily Star Online: “Kishte një vijë të kuqe në Siri të cilën Obama e injoroi. Trump po rivendos kredibilitetin. ”

Por gjenerali gjithashtu kishte një paralajmërim për Presidentin Trump.

Gjenerali ka argumentuar më parë për një zgjidhje ushtarake mbi aleancën e Sirisë që Irani të mbetet në tryezë.

Duke folur për Sirinë, ai shtoi: “Ka një vend për paqe në politikën e jashtme.

“Por në një moment, mund t’ju duhet të përdorni një çekiç”.

Ajo vjen në një kohë të tensioneve në rritje midis SHBA dhe Rusisë lidhur me luftën civile në vazhdim në Siri midis presidentëve besnikë të trupave Bashar al Assad dhe grupeve të ndryshme të opozitës.

Javën e kaluar, Rusia dërgoi 25 anije luftarake në Mesdhe mes frikës nga një sulm amerikan në Siri.
Shtuar më 09/09/2018, ora 21:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori