Trump pati dyshime, rinumërimi i votave konfirmon fitoren e Biden edhe në Georgia
Pas dyshimeve të Presidentit aktual Trump, për fitoren e Biden ka përfunduar rinumërimi i votave në Georgia, ku sërish ka dalë fitues Joe Biden.

Sipas mediave të huaja, rezultati i rinumërimit gjashtë-ditor të 5 milionë votave të shtetit ishte pritur gjerësisht, me gjithë akuzat e pabazuara nga Trump dhe aleatët e tij se votat e Georgias ishin të dyshimta për shkak të mashtrimit të përhapur.

Biden ka marrë 306 vota elektorale në raport me 232 të Republikanit Trump në Kolegjin Zgjedhor shtetshtet që përcakton fituesin e zgjedhjeve, shumë më shumë se 270 të nevojshme për fitore.

Trump fitoi Georgia-n në vitin 2016, duke marrë 5 për qind më shumë vota se demokratja Hillary Clinton.

Në vitin 2020, demokratët u përqendruan shumë në këtë shtet, duke e parë atë si një mundësi për fitore, dy vjet pasi demokratja Stacey Abrams humbi ngushtë garën për guvernatore të shtetit
Shtuar më 20/11/2020, ora 09:32

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori