Trump: Mori fund diplomacia me Korenë e Veriut!
“Me Korenë e Veriut, diplomacia është e kotë”, shkruan Donald Trump në Twitter pas testit të gjashtë e më të fuqishëm bërthamor të vendit komunist.

“Fjalët dhe veprat e këtij vendi të papërgjegjshëm vazhdojnë të jenë armiqësorë dhe tejet të rrezikshme për SHBA-në. Peniani, thotë Trump, është kthyer në një kërcënim madhor dhe në një telash për Kinën, që po përpiqet të ndihmojë, por pa ndonjë sukses real.

Pekini, Seuli, Tokio e Moska e kritikuan ashpër provën e radhës së vendit komunist, e cila shkaktoi një termet prej 6,3 ballësh, të pasuar dhe nga një lëkundje e dytë, e një intensiteti me të ulet.

Ministria e Jashtme ruse u shpreh thellësisht e shqetësuar nga episodi i konsideruar prej saj si një tjetër shembull i shpërfilljes që tregon Peniani ndaj Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe rezolutave të tij.
Shtuar më 03/09/2017, ora 20:03
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori