Trump letër Vuçiç-it: I gëzohem thellimit të bashkëpunimit SHBA- Serbi

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç, ka marrë një letër nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në të cilën presidenti amerikan e falënderon për urimin që Vuçiç-i i ka dërguar me rastin e marrjes së detyrës.

"Shtetet e Bashkuara çmojnë shumë lidhjet e saj të ngushta me Serbinë. Vlerat që i ndajmë janë të dukshme në marrëdhëniet tona dypalëshe, duke përfshirë mbështetjen qëllimit të Serbisë për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Kjo do të ndihmojë në sigurimin e një të ardhme të begatë dhe të sigurtë për vendin tuaj dhe për Ballkanin Perëndimor. Përpjekjet e Serbisë për normalizimin e plotë të marrëdhënieve me Kosovën janë po ashtu dëshmi e asaj se si me aspirata të përbashkëta për paqe mund të tejkalohen edhe sfidat më të vështira.

I gëzohem bashkëpunimit tonë bilateral dhe punës për të arritur qëllimet tonapërbashkëta", thuhet në letrën e Presidentit Trump drejtuar kryeministrit serb./albeu.com/
Shtuar më 29/03/2017, ora 19:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori