E FUNDIT/ Zhbllokohet sfida, Inter-Atalanta (VIDEO)
Trump fajëson Obama-n për sulmin kimik në Siri
Shtëpia e Bardhë tha se "është e bindur" se Qeveria e presidentit sirian, Bashar al-Assad, qëndron prapa sulmit të dyshuar kimik, i cili vrau së paku 58 veta në veriperëndim të Sirisë.

"Sulmi i sotëm kimikSiri kundër njerëzve të pafajshëm, përfshirë gra dhe fëmijë, është i dënueshëm dhe nuk mund të injorohet nga bota e qytetëruar. Këto veprime monstruoze nga regjimi i (v.j.presidentit sirian) Bashar al-Assadit janë pasojë e dobësisë së administratës së kaluar. (Ish-)presidenti Barack Obama ka thënë në vitin 2012 se do të ngrejë "vijën e kuqe" kundër përdorimit të armëve kimike dhe nuk ka bërë asgjë", tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Sean Spicer.

Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut, grup që monitoron luftën në Siri, tha se sulmi në qytetin Khan Sheikhoun, i cili kontrollohet nga rebelët, është kryer nga avionë të Qeverisë siriane, ose asaj ruse, përcjell REL.

Të vrarët përfshijnë së paku 11 fëmijë.

Hetuesit e Kombeve të Bashkuara për krime lufte thanë se kanë hapur hetime për sulmin. /Albeu.com/
Shtuar më 04/04/2017, ora 21:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori