Tronditet Londra, pas Skocisë, pavarësinë e do edhe Uellsi? (FOTO LAJM)

Skocia do ta mbajë referendumin më 18 shtator për tu pavarësuar nga Britania e Madhe.

Nuk ka shume rëndësi sesi mund të shkojë rezultati i referendumit, por se ky lajm duket se ka zgjuar interesin e nacionalistëve edhe në Uells që shteti i tyre të pavarësohet nga Britania, shkruan The Guardian, transmeton Telegrafi.

Edhe në Uells ka polemika lidhur me faktin nëse duhet të jenë të pavarur apo akoma me Mbretërinë e Bashkuar dhe nacionalistët janë një pakicë e vogël.

Politikanët britanikë kanë shfaqur shenjat e para se janë mjaft të shqetësuar për referendumin e Skocisë dhe nuk e duan pavarësimin e saj,e ndërsa shtohen dyshimet se edhe në Uells mund të lindin lëvizje për pavarësi. /albeu.com/

Shtuar më 16/09/2014, ora 14:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori