E FUNDIT/ Digjet makina e drejtorit të Hipotekës
Trishtuese, fëmija vrapoi drejt vrasësit pasi mendoi se ishte lojë
Mucad Ibrahim kishte veshur çorape të vogla, një lloj mbajtësi që iu vishet fëmijëve për të mos rrëshqitur, kur trupi i tij i pajetë u bartë prej xhamisë Al Noor në Christchurch,raporton Washington Post.

Këpucët e tij ishin ende në hyrje, ku i kishte lënë në kohën kur po hynte në xhami në ditën e premte me babanë dhe vëllain e tij të madh. Sytë e mëdhenj të ngjyrë kafe i kishte të mbyllur, gjersa ai po bartej shpejt me ambulancë. Kjo ishte hera e fundit që familja e pa atë.

Ata shpresojnë që më në fund të lajnë dhe mbështjellin trupin e tij të vogël dhe ta varrosin të hënën, shumë më vonë se që do tradita islame, ashtu siç kërkon që trupi të varroset sa më shpejt që është e mundur.

Mucad ishte energjik, i gjallë dhe buzëqeshte shumë, thotë vëllai i tij i madh në Facebook.”Do na mungosh shumë vëlla”- thotë ai.

Mucad ishte më i riu prej 50 viktimave në sulmet e dy xhamive që shokuan Zelandën e Re, dhe veçanërisht qytetin Christchurch.

Babai i Mucadit kishte marrë me vete atë për të qenë i pranishëm në lutjet e ditës së premte, si zakonisht. Pas lutjeve ai vazhdonte të luante futboll me vëllain e tij të madh në një park të afërm.

Por kur vrasësi kishte hyrë në xhami dhe kishte filluar të gjuante me armë mbi të gjithë turmën, Mucadi i vogël mendonte që ishte një skenë nga videolojërat, të njëjta që i luante së bashku me vëllain e tij. Ai vrapoi drejt gjuajtësit, ndërsa në atë kaos, babai dhe vëllai vrapuan në drejtim të kundërt.

Përballë xhamisë së Al-Noor, ku 41 prej viktimave u vranë, turma të mëdha njerëzish vazhduan të dilnin në kordonin e policisë në parkun përballë xhamisë. Shumë vunë lule dhe lanë shënime duke shprehur ngushëllime ose duke u drejtuar atyre me fjalët “kia kaha” – “të qëndrojnë të forta” në Maori, gjuha e njerëzve indigjenë të Zelandës së Re.
Shtuar më 19/03/2019, ora 15:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori