Top 500-shi i universiteteve botërore
Albeu.com
Jiao Tong University nga Shanghay i Kines shpalli listën e 500 universiteteve më të mirë në botë. Nga TOP 10-shi i universiteteve më të mirë në botë, 8 janë nga SHBA-të dhe 2 nga Anglia.Ky universitet qe nga viti 2003 pergatit listen e universiteteve me te mira boterore. Ne kete liste ky universitet rradhitet ne poziten e 341.
Ne pergatitjen e listes mirren parasysh numri i te diplomuarve qe kane marre Nobel, punimet shkencore te botuara ne revistat Science dhe Nature, etj.

Bie ne sy fakti qe nga 10 universitetet me te mira ne bote, 8 jane nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes ndersa 2 nga Anglia. Ne raport u theksua edhe fakti se universitetet amerikane jane institucionet e larta arsimore me perfitime me te medhaja nga buxheti shteterore.

Sipas raportit ne fjale 10 universitetet me te mira ne bote jane:

1- Harvard University (SHBA)
2- Cambridge University (Angli)
3- Stanford University (SHBA)
4- California-Berkeley University (SHBA)
5- Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (SHBA)
6- California Teknoloji Institute (SHBA)
7- Columbia University (SHBA)
8- Princeton University (SHBA)
9- Chicago University (SHBA)
10- Oxford University (Angli)
Shtuar më 21/08/2005, ora 21:18
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori