Tillerson: Për fatin e Assadit vendosin vetë sirianët
Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson theksoi sot gjatë një interviste në Turqi se fati i presidentit sirian, Bashar Al Assad do të vendoset nga populli sirian.

“Fati i presidentit Asad, në afat gjatë, do të vendoset nga populli sirian”, deklaroi Tillerson gjatë një konference për shtyp në Ankara me homologun e tij turk, Mevlut Cavusoglu.

Bisedime diplomatike të mbikëqyrura nga OKB mbi një rregullim politik të konfliktit që shkatërron Sirinë kanë filluar që në vitin 2016, përcjell Atsh.

Por shumë sesione negociatash nuk kanë mundësuar të përparohet për shkak të distancimit të madh që ekziston mes palëve ndërluftuese mbi konceptin e tranzicionit politik dhe të fatit të presidentit Bashar Al Asad.
Shtuar më 30/03/2017, ora 18:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori