Terzic: Ne Bosnjë nuk fshihet asnjë i paditur nga TPI
Albeu.com
"Asnje i dyshimte per krime lufte nuk fshihet ne Bosnje", deklaroi Kryeministri boshnjak, Adnan Terzic.Kryeministri boshnjak, Adnan Terzic, siguron se asnje nga te paditurit qe kerkohen nga TPI-ja nuk fshihet ne Bosnje, ne nje interviste te botuar sot nga e perditshmja e pavarur, "Nezavisne Novine". Te gjithe personat e kerkuar nga TPI-ja ne Bosnje per rolin e tyre ne konfliktin boshnjak, 1992-1995, jane serbe te Bosnjes. Deri tani udheheqesit e dy komuniteteve te tjera te Bosnjes, myslimane dhe kroate, akuzojne vazhdimisht funksionaret serbo-boshnjake se nuk bejne asgje per te arrestuar te arratisurit. Mbi entitetin serb te Bosnjes jane bere presione nderkombetare per te arrestuar ish-komandantin politik te serbeve te Bosnjes, Radovan Karaxhic, i arratisur qe prej paditjes se tij ne 1995 nga TPI-ja per gjenocid, krime lufte dhe krime kunder njerezimit gjate luftes se Bosnjes.
Shtuar më 18/03/2005, ora 22:38
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori