Tërmeti 7.6 ballë në Karaibe, cunami kërcënon frikshëm 5 shtete
Një nga tërmetet më të forta rreth 7.6 ballë ka goditur Karaibet të martën në mbrëmje, duke tundur kontinentin dhe duke paralajmëruar për tsunami.

Nuk pati njoftime të hershme për dëmtime serioze ose për viktima por zyrtarët në Honduras thanë se dridhja ishte e regjistruar në pjesën më të madhe të kontinetit dhe kishte disa njoftime për çarje në shtëpitë në krahinat Colon dhe Atlantida përgjatë bregut verior dhe Olancho në Honduras lindore, përcjell albeu.com

Qendrat e cunamit lëshuan këshillime dhe paralajmërime për Porto Riko, Ishujt Kajman, Kubë, Xhamajka dhe ishujt e tjerë të Karaibeve si dhe në brigjet e Meksikës dhe Amerikës Qendrore, duke paralajmëruar se nivelet e detit mund të rriteshin deri në tre metra mbi normalen. /albeu.com/

Shtuar më 10/01/2018, ora 09:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori