Tentoi të ngjiste Everestin për të tetën herë, ndërron jetë 35 vjeçari
Një alpinist japonez ka vdekur duke u përpjekur të arrijë majën e malit Everest, i cili është edhe më i gjati në botë.

Nobukazu Kuriki, 35 vjeç, u gjet i vdekur në çadrën e tij nga Sherpas të hënën në mëngjes, tha një zyrtar i qeverisë Nepalese.

Ishte tentativa e tij e tetë për të shkallëzuar malin më të lartë në botë.

Kuriki është alpinisti i dytë që vdes në Everest në ditët e fundit, pasi një shtetas maqedonas vdiq të dielën.

Kompania që organizoi ekspeditën e Kurikisë tha se marrëveshjet u bënë që trupi i tij të kthehej në kryeqytetin Nepalez të Katmandu.

Nuk ka detaje të mëtejshme rreth rrethanave të vdekjes së tij për shkak të lidhjeve të dobëta të komunikimit, tha zyrtari i turizmit Gyanendra Shrestha për Reuters.

Kuriki pësoi ngrirje të rëndë gjatë një ngjitje në vitin 2012 dhe humbi nëntë gishta. Por vendosmëria e tij për të arritur majën I mbeti ‘fiksim’ dhe ai u kthye përsëri në 2015.

Ai kishte dokumentuar udhëtimin e tij më të fundit me përditësime video në Facebook; një mesazh të dielën ka lexuar: "E ndjej dhimbjen dhe vështirësinë e këtij mali".

Rreth 350 alpinistëve u janë dhënë leje për t'u ngjitur në Everest këtë vit, të ndihmuar nga më shumë se 500 udhëzues.
Shtuar më 21/05/2018, ora 17:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori