Tensionet, SHBA-të urdhërojnë Rusinë të mbyllë konsullatat
Departamenti amerikan i Shtetit ka urdhëruar këtë të enjte Rusinë që të mbyllë konsullatën e saj në San Francisco, sikurse edhe përfaqësitë diplomatike në Uashington dhe Nju Jork deri më 2 shtator.

Ky vendim vjen në kundërpërgjigje të vendimit të Rusisë për të reduktuar në numër misionet amerikaneRusi, që Kremlini e vendosi pas sanksioneve amerikane për shkak të aneksimit të Krimesë nga Ukraina.

Tashmë, të dyja vendet mbeten me nga 3 konsullata secila në vendet respektive, shkruhet më tej në komunikatën zyrtare të Departamentit të Shtetit. /albeu.com/
Shtuar më 31/08/2017, ora 19:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori