TENSIONET/ Rusia dërgon bombarduesit bërthamore pranë Japonisë
Rusia ka nisur për herë të parë pas tre muajsh bombarduesit bërthamore pranë Japonisë, ndërsa tensione në rajon janë në kulmin e tyre.

Lajmin e kanë bërë të ditur dy zyrtarë amerikanë për "Fox News", të cilët kanë thënë se tre avionë bombardues rusë "Tu-95 Bear" u nisën nga një baë në Rusinë Lindore dhe fluturuan mbi Detin e Japonisë e më pas kanë qëndruar në bazën ajrore ndërkombëtare, gjë e cila kishte si qëllim dërgimin e një mesazhi të qartë.

Por, zyrtarët gjithashtu bënë me dije se Japonia ngriti 14 avionë luftarakë në kohë të ndryshme për të kapur bombarduesit rusë dhe aeroplanin e spiunazhit gjatë fluturimit pranë Japonisë.

Bombarduesit rusë qëndruan vetëm 36 milje larg nga Japonia, por megjithatë nuk e kaluan hapësirën ajrore ndërkombëtare. /albeu.com/

Shtuar më 13/04/2017, ora 16:25

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori