Tensionet rreth Jeruzalemit dëmtojnë Krishtlindjet në Betlehem
Pëlqej
Miliona të krishterë në mbarë botën përgatiten për të festuar Krishtlindjeve ketë të dielë edhe në Betlehem, vendlindja e Krishtit, sipas traditës së krishterë, ku festimet janë plot me tensioni pas njohjes amerikane të Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit.

Vendimi i marrë më 6 dhjetor nga Presidenti Donald Trump ka shkaktuar demonstrata pothuajse të përditshme në territoret palestineze, duke përfshirë Betlehem në Bregun e pushtuar Perëndimor, ku besimtarët duhet të marrin pjesë në meshe pas mesnatës në Kishën e Lindjes.

Njoftimi i SHBA ", ka krijuar tensione rreth Jeruzalemit dhe devijuar vëmendjen e Krishtlindjeve," kryepeshkopi Pierbattista Pizzaballa, një nga personalitetet më të larta të Katolike Romake Lindjes së Afërt ka shprehur anekesa.

Vizitorët e huaj, zakonisht të shumtë në Krishtlindje, kur e lejon situata e sigurisë, ishin të pakte në ditët e fundit në Betlehem. Që nga 6 dhjetori, dhjetëra grupe kanë anuluar udhëtimin e tyre, tha Peshkopi Pizzaballa.

Një zëdhënës i policisë izraelite tha se njësitë shtesë do të vendoseshin në Jeruzalem dhe në pikat e kalimit për të hyrë në Bethlehem për të lehtësuar lëvizjen dhe aksesin e "mijëra turistëve dhe vizitorëve".

Meshë në Mosul

Për palestinezët, të krishterët dhe myslimanët, njohja e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit nuk paragjykon vetëm rezultatin e negociatave që duhet të jetë statusi i qytetit.
Ajo mohon identitetin arab të Jerusalemit, i pushtuar dhe aneksuar nga Izraeli dhe dëmton aspiratën e tyre për të vendosur një ditë në kryeqytetin e shtetit të tyre të ardhshëm në pjesën lindore të qytetit.

Të premten, presidenti palestinez Mahmoud Abbas përsëri shprehu pakënaqësinë e tij duke paralajmëruar se ai bnuk do të pranonte "asnjë plan" për paqe të propozuar nga Shtetet e Bashkuara, të cilat "kanë skualifikuar veten e tyre," tha ai.

Në Siri apo Irak, dy vendet ku xhihadist grupi Shteti Islamik u mposht në vitin 2017 në shumicën dërrmuese të territoreve pushtuar tre vjet më parë, pakicat e krishtera këtë vit po mundohen te nsin festimet Krishtlindjeve.

Kjo është veçanërisht e vërtetë në Mosul, qyteti i dytë më i madh në Irak, i marrë nga forcat irakiane në korrik me ndihmën e koalicionit ndërkombëtar të udhëhequr nga Uashingtoni.
Marrja e Mosulit nga xhihadistët në verën e vitit 2014 kishte sjellë ikjen e shumë të krishterëve. Edhe në qoftë se vetëm një pjesë e vogël është kthyer, një meshe do të kremtohet në Kishën e Shën Palit me Mosul.

Në Siri, ish-bastion tjetër të ISIS, Raqa, marrë në tetor nga një koalicion i forcave kurde dhe arabe, do të ketë frymë Krishtlindjesh: edhe pse të dy kishat historike janë pastruar banorët nuk janë kthyer ende.

Në Homs, megjithatë, bashkësia e krishterë do të festoi Krishtlindjet për herë të parë pas rifillitimit të plotë të qytetit nga ana e regjimit të Bashar al-Asad dhe në fund të luftimeve, me recitale, procesion, tregime për fëmijët dhe dekorata midis rrënojave.

Siguria e përmirësuar

Në kryeqytetin sirian Damask, rrugët e lagjeve kryesisht të krishtera, të tilla si Bab Touma, janë të stolisur edhe për festat. Dyqanet kanë instaluar pemë me dushk të zbukuruara me shkëlqime ari ose argjendi. Megjithatë, situata e të krishterëve lindorë mbetet e pasigurtë, ashtu si në Egjipt, ku ata janë rregullisht viktima të sulmeve nga ekstremistët.

ë premten, një kishë në jug të Kajros u sulmua nga një turmë që bën thirrje për "prishjen" e ndërtesës, sipas kryepeshkopatës së Atfih. Qindra sulmues hynë në kishë për të shkatërruar mobiliet dhe për të sulmuar besimtarët para ndërhyrjes së forcave të sigurisë, shtoi ai. Koptët, që festojnë Krishtlindjet më 6 janar, janë vënë në shënjestër nga sulmet e shumta në muajt e fundit, shumica e të cilëve pretendohet nga IS. afp
Shtuar më 24/12/2017, ora 10:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori