Tensione e protesta në Kinë, studentët duan demokraci të plotë (FOTO LAJM)

Studentët e Hong Kongut në Kinë janë ngritur në protesta masive.

Ata janë mbledhur në një kampus të Universitetit të Hong Kongut dhe kanë bojkotuar mësimin për së paku një javë.

Ata po protestojnë, duke thënë se në rajon nuk ka demokraci të plotë.

Popullit nuk i është bërë me dije se kush janë kandidaturat për kryetar të qytetit.

Rreth 400 akademikë po ashtu i janë bashkuar studentëve, duke thënë se Pekini zyrtar nuk po lejon funksionimin e demokracisë dhe të zgjedhjes së lirë.

Një protestë akoma edhe më masiveHong Kong është paralajmëruar më datë 1 tetor. /albeu.com/Shtuar më 22/09/2014, ora 12:31
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori