Tension në Mesdhe, Italia bllokon anijen gjermane
Rojet bregdetare italiane kanë bllokuar ditën e sotme një anije me flamur gjerman në detin Mesdhe me dyshimet se ajo po përdorej për trafik të qënieve njerëzore nga Afrika për të ujërat e Lampeduzës.

Anija i përket një organizate joqeveritare gjermane dhe ndihmonte në zonë për të shmangur humbjen e jetëve të emigrantëve që niseshin nga brigjet afrikane për në Europë, shkruan Albeu.com.

Autoritetet italiane dyshojnë se të paktën në dy raste, anija në fjalë nuk i ka dërguar emigrantët e gjetur në det në vendin e origjinës, por i ka zbarkuar ata në destinacionin që ishin nisur, brigjet e Lampeduzës. /albeu.com/
Shtuar më 03/08/2017, ora 16:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori