Tension në Mesdhe! Avionët ushtarakë grekë në gatishmëri, afrohet anija kërkimore turke

“Forcat e Armatosura nuk kanë ndaluar për asnjë sekondë për të monitoruar nga afër lëvizjet e Oruc Reis dhe flotës turke.

Personeli ushtarak edhe një herë është vënë në gatishmëri të lartë, me anijet tona luftarake që janë vendosur në zonën e provokimeve turke, duke marrë pozicione kyçe, të gatshëm për të reaguar”– thuhet në reagimin e Ministrisë së Mbrojtjes së Greqisë.

Më tej, deklarata thekson se “aeroplanët tanë të luftës janë në gatishmëri të lartë në skuadriljet e tyre, ndërsa formacionet e Ushtrisë kanë vënë njësitë e tyre në gatishmëri të plotë, duke qëndruar në gatishmëri të menjëhershme përkatësisht”.

Zyrtarët e Ministrisë së Mbrojtjes shpjegojnë se “skenari provokues i vendosur nga turqit dy herë kohët e fundit kundër të drejtave tona sovrane përsëritet për herë të tretë, tani edhe më afër Kastellorizo, duke dërguar forcat e armatosura përsëri në muret për t’u përballur me të kërcënimet e armikut”.

Reagimi vjen pasi anija kërkimore turke “Oruc Reis” përshkallëzoi më tej sfidën e Ankarasë kundër Athinës duke u afruar në një distancë edhe më të shkurtër, 8-9 milje nga Kastellorizo.
Shtuar më 20/10/2020, ora 21:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori