Tension diplomatik mes Suedise dhe Izraelit
Albeu.com
Rritet tensioni mes Izraelit dhe Suedisë pas një artikulli që akuzon ushtrinë izraelite për trafik të organeve të palestinezëve të vrarë. Ministri i Jashtëm i vendit hebre Avigdor Lieberman dhe ai i Mbrojtjes, Ehud Barak i kanë kërkuar ...... Ministrisë së Jashtme të Suedisë dënimin e këtij shkrimi. Izraeli kërkon që gazeta “Aftonbladet” të kërkojë falje, pasi ky lajm sipas Tel Avivit, nuk është i vërtetë. Përplasja merr përmasa edhe më të mëdha diplomatike sepse aktualisht Suedia është vendi udhëheqës i presidencës së Bashkimit Europian.
Shtuar më 21/08/2009, ora 20:45
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori