Të paktën 1.748 të vdekur nga epidemia e kolerës në Jemen
Pëlqej
Në një deklaratë me shkrim të Organizatës Botërore të Shëndetësisë thuhet se që nga dita e djeshme e deri më tani janë konfirmuar edhe 14 vdekje të tjera si pasojë e kolerës.

Një mijë e 748 persona kanë humbur jetën si pasojë e epidemisë së kolerësJemen nga data 27 prill, kur epidemia u shfaq në vend, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë me shkrim të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) thuhet se që nga dita e djeshme e deri më tani janë konfirmuar edhe 14 vdekje të tjera si pasojë e kolerës, gjë që ka rritur bilancin e viktimave në 1.748 si pasojë e kolerës e cila ka përfshirë 21 provinca të Jemenit.

Në deklaratë po ashtu thuhet se nga 27 prilli janë hasur 334 mijë e 751 raste të dyshuara të kolerës.

Për shkak të konfliktit në Jemen, që vazhdon për më shumë se dy vite, rreth tre milionë persona të zhvendosur si rezultat i mungesës së ujit të pastër të pijshëm dhe grumbullimit të mbeturinave, ballafaqohen me rrezikun e kolerës. /albeu.com/
Shtuar më 17/07/2017, ora 16:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori