Tanket amerikane dhe greke mësyjnë në kufi me Turqinë
Në kulmin e përplasjeve me Turqinë, Greqia është duke kryer në mori manovrash ushtarake me shtete si Franca, Izraeli dhe sëfundmi SHBA-të.

Mediat greke raportojnë për një stërvitje të gjerë me tanke në Thrakinë Perëndimore të ushtrisë së tyre dhe asaj amerikane, shkruan albeu.com.

Raportohet se në zonën kufitare me Turqinë do të stërviten tanket e famshëm amerikan "M1A2 Abrams" dhe ata "Leopard", të prodhimit gjerman, nën përdorimin e Greqisë.

Më herët, Greqia kishte kryer stërvitje në det me marinën franceze si një kundërpërgjigje e drejtpërdrejt ndaj kërcënimeve turke. /albeu.com

Shtuar më 15/09/2020, ora 13:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori