Sulm në Norvergji, autori i armatosur rrëmben auto ambulancën dhe shtyp këmbësorët
Talebanët thonë se luftojnë për të drejtat grave
Talibanët kanë thënë se janë të përkushtuar për mbrojtjen e të drejtave legjitime të grave, ndërsa i kanë akuzuar aktivistët për të drejtat e grave se po e përdorin petkun e barazisë për ta përhapur imoralitetin.

Gjatë bisedimeve që po mbahen mes përfaqësuesve të qeverisë afgane dhe kundërshtarëve të tyre në Moskë, talibanët kanë premtuar se do ta sigurojnë lirinë e grave në një mënyrë që nuk i shkel të drejtat dhe dinjitetin e tyre. Ky grup i ka kritikuar aktivistët për të drejtat e grave, të cilët, sipas tyre, po i inkurajojnë njerëzit që të largohen nga traditat dhe vlerat e kulturës afgane.


Shtuar më 10/02/2019, ora 14:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori