600 000 emigrantë sirian në Shqipëri? Reagon Ministria e Brendshme
Tajfuni në Filipinë, 1 mijë viktima dhe 1 mijë të humbur
Pëlqej
Më shumë se një mijë persona janë shpallur të humbur nga qeveria Filipinëse dhe më shumë se një mijë të tjerë janë konfirmuar të vdekur nga stuhia dhe përmbytjet që goditën ishullin e Mindanaos.


Në bilancin e publikuar nga qeveria regjistrohen 1 080 të vdekur, mbi një mijë të humbur, 338 mijë të zhvendosur dhe 10 mijë shtëpi të shkatërruara. Disa dhjetëra mijëra persona jetojnë prej ditësh në tenda, në kushte aspak të përshtatshme higjenike.

Sipas mediave vendase, familje të tëra mund të jenë shuar nga përmbytjet dhe nuk janë llogaritur ende midis viktimave, pasi askush nuk ka raportuar për zhdukjen e tyre. Vetë autoritetet pranojnë se raporti është paraprak dhe bilanci i viktimave duhet ende të përcaktohet. /albeu.com/

Shtuar më 23/12/2011, ora 11:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori