Sulmohet konsullata e SHBA-së në Afganistan
Konsullata amerikane në qytetin perëndimor të Heratit është sulmuar nga Talebanët. Nga sulmi i ndërmarrë janë plagosur policë afganë dhe sipas BBC, nuk është i qartë dhe i përcaktuar numri i të plagosurve gjatë luftimeve.

Mësohet se një kryengritës taleban ka hedhur një bombë jashtë ndërtesës së konsullatës amerikane në Herat. Ky është sulmi më i fundit në një seri incidentesh të tilla përpara tërheqjes së trupave të huaja nga Afganistani në vitin 2014.

Ndërsa zyrtarë të NATO-s, të gjithë sulmuesit talebanë mbetën të vrarë në këtë incident nga forcat e sigurisë. /albeu.com/
Shtuar më 13/09/2013, ora 15:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori