Sulmet shkatërruese të Boko Haram në Nigeri (FOTO LAJM)

Boko Haram ka bërë masakrën e radhës në zonën Bafa në Nigeli, duke shkaktuar mbi 2 mijë të vrarë. Amnesty International ka publikuar pamjet e marra me satelit mbi këtë zonë, duke bërë krahasimin e së njëjtës hapësirë para dhe pas 7 janarit, ku duket qartë që ndërtesat përreth janë totalisht të shkatërruara.

Baga dhe Doron Baga, sipas Amnesty International janë shkatërruar më shumë se 3 700 ndërtesa gjatë këtij muaji.
Vrasja e mijëra personave dhe shkatërimi i qindra banesave në pjesën veri-lindore të Nigerisë nga Boko Haram, bën që ky sulm të konsiderohet më i rëndi i bërë ndonjëherë.

Gjatë javëve të fundit, ky grup ka kryer sulme edhe sulme kamikaze me bombë nga fëmijë. /albeu.com/
Shtuar më 15/01/2015, ora 11:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori