Suedia planifikon gardhe digjitale për të luftuar sulmet terroriste me kamionë
Ministri i Infrastrukturës së Suedisë, Tomas Eneroth planifikon të prezantojë digjitalizime gjeografike në zonat kryesore urbane anembanë vendit vitin e ardhshëm. Ky veprim synon parandalimin e sulmeve me kamion dhe automjete të tjera të mëdha tregtare.

“Teknologjia është atje, por nuk është testuar në një shkallë të madhe”, tha Eneroth, siç citohet nga The Local.

Eneroth shpreson të fillojë testimin e gjeo-gardheve që në fillim të vitit të ardhshëm.

Stokholmi pësoi një sulm terrorist në prill në të cilin një furgon i vjedhur u përdor për të goditur këmbësorët përgjatë Drottninggatan, një rrugë e zënë në rrethin e pazarit. Një total prej pesë personash u vranë dhe 14 u plagosën.

Që atëherë, ka pasur një vërshim të sulmeve të ngjashme në Nisë, Berlin, Londër, Charlottesville dhe, së fundmi, Nju Jork. Autoritetet suedeze tani janë fokusuar në mënyrat për të përmirësuar sigurinë.

“Siguria në rrugët tona të këmbësorëve është përmirësuar, por pas sulmit terrorist kemi hedhur më shumë luanë guri dhe kemi porositur edhe versione më të rënda që vijnë vitin e ardhshëm”, tha Daniel Halldén, komisioneri i transportit të Stokholmit, siç përmendet nga NSD.

“Luanët” shtesë konkretë thuhet se peshojnë tre herë më shumë se versionet e tanishme dhe, ndonëse nuk janë të dizajnuara për të vepruar si një mur, do të reduktojnë shpejtësinë më të lartë që sulmuesit potencialë mund të arrijnë në të ardhmen, duke i detyruar ata të largohen.

Megjithatë, zona të tjera të mëdha urbane në Suedi mbeten prapa. Në Gothenburg, asnjë barrierë konkrete ende nuk është ngritur, me autoritetin e transportit të qytetit për shkak të planeve të tanishme për ndërtimin e tyre në dhjetor.

Ndërkohë, në Malmo, autoritetet po zgjedhin për strukturat e përkohshme që do të ngrihen vetëm gjatë ngjarjeve të mëdha.
Shtuar më 03/11/2017, ora 18:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori