SHOKOHET ITALIA / Ja emrat e VIP-ave dhe politikanëve të përgjuar nga motra dhe vëllai talian (FOTO LAJM)
Pëlqej
Inxhinieri bërthamor 45 vjeçar, Giulio Occhionero dhe motra e tij Francesca Maria, të dy rezidentë në Londër por me banim në Romë, janë arrestuar pasi akuzohen për spiunim kibernetik pas hetimit të kryer nga prokurori i Romës.

Në mesin e personave të përgjuar nga ndërhyrjet e tyre kompjuterike janë dy ish-kryeministrat Mario Monti dhe Matteo Renzi, guvernatori i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi dhe kardinali Gianfranco Ravasi, shkruajnë mediet italiane.

Policia italiane zbuloi një grup që spiunonte policinë, institucione të ndryshme, administratën publike, sipërmarrës si dhe pesonalitete politike dhe menaxhonte një rrjet kompiuterash të infektuar nga një virus që quhej "Eyepyramid".

Virusi u kishte mundësuar të grumbullonin njoftime të rezervuara për vite me radhë dhe të dhëna delikate të dhjetëra personaliteteve, kryesisht në botën e financës. /albeu.com/
Shtuar më 10/01/2017, ora 16:06
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori