Paqe mes Palestinës dhe Izraelit, mbahet sot mbahet konferenca e ndërkombëtare në Paris
Përfaqësuesit e më tepër se 70 vendeve dhe organizatave, marrin sot pjesë në konferencën e mbajtur në Paris, ku pritet të kërkohet ripërtëritja e bisedimeve mes izraelitëve dhe palestnezëve.

Në këtë konferencë pritet të riafirmohet mbështetja për zgjidhje mes dy shteteve.

Palestinezët e kanë mirëpritur këtë tubim, por kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, që ka refuzuar të marrë pjesë në konferencë, duke thënë se ky tubim është "manipulim" kundër Izraelit.

Rundi i fundit i bisedimeve në prill të vitit 2014 dështoi totalisht për shkak të qëndrimeve armiqësore të palëve, pas nëntë muajve të negociatave.

konferencën e sotme në Paris marrë pjesë edhe sekretari amerikan i shtetit, John Kerry. /albeu.com/
Shtuar më 15/01/2017, ora 12:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori