Sot 1 maji, dita e punėtorėve
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nė shumė vende tė botės pėrkutjohet sot 1 maji, dita e punėtorėve. Dita e Punės, ose Festa e Punėtorėve, ėshtė njė festė qė festohet mė 1 Maj tė ēdo viti, e cila synon tė kujtojė angazhimin e lėvizjeve sindikale dhe vėshtrimin ekonomik-social tė punėtorėve.

Dita e Punėtorėve ėshtė e njohur nė shumė vende tė botės, por jo nė tė gjitha. Mė saktėsisht, ajo i referohet kujtimit tė protestave tė punėtorėve qė synonin njė tė drejtė tė madhe dhe qė konsistonte ne orarin e punės, nė 8 orė. Kėto protesta ēuan nė nxjerrjen e njė ligji qė u miratua nė 1866 nė Illinois (SHBA).
Ndėrkohė, kongresi i Internacionales sė parė kėrkoi qė ligje tė ngjashme tė miratohen dhe nė Evropė. Origjina e kėsaj feste daton nga manifestimi i organizuar nė Shtetet e Bashkuara nga Kalorėsit e Punės (Knights of Labor), njė shoqatė e themeluar nė 1869) nė Nju Jork, 5 shtator 1882.
Dy vjet mė vonė, mė 1884, njė manifestim i ngjashėm i Kavalierėve tė Punės miratoi njė rezolutė qė ngjarja tė kishte bazė vjetore. Gjithashtu organizatorėt sindikalistė, afėr lėvizjeve socialiste dhe anarkiste, sugjeruan si datė feste: 1 Majin. Ndėrkohė, incidente tė rėnda ndodhėn nė ditėt e para tė majit 1886 nė Ēikago (SHBA) dhe qė njihet si kryengritja e Haymarket. Kėto ngjarje arritėn kulmin e tyre mė 4 maj, kur policia qėlloi mbi demonstruesit duke shkaktuar shumė viktima.
Data e 1 Maj ėshtė miratuar nė Kanada nė 1894 edhe pse koncepti i festės sė punėtorėve i referohej kėtu marshimeve tė mėparshme tė punėtorėve tė mbajtur nė Toronto dhe Otava nė 1872.
Nė Evropė 1 Maji festa e punėtorėve ėshtė bėrė zyrtare nga ana e delegatėve socialistė tė kongresit tė Internacionales sė dytė nė Paris nė vitin 1889 dhe ratifikuar nė Itali dy vjet mė vonė.
Shtuar më 01/05/2011, ora 11:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.