SONDAZHI / Gjysma e amerikanëve përkrahin Trumpin për ndalesën ndaj refugjatëve (FOTO LAJM)

Sipas një sondazhi të bërë me 30 dhe 31 janar nga "Reuters", është zbuluar se 19 për qind e Amerikanëve të moshës madhore mbështesin "fuqishëm" apo "deri diku" me urdhrin e Trump për ndalimin e refugjatëve, ndërsa 41 për qind "fuqishëm" apo "deri diku" nuk pajtohen me të, derisa 10 për qind ka thënë se nuk e dinë.

Por përgjigjet e tyre janë të ndara pothuajse tërësisht përgjatë linjave partiake. Derisa 53 për qind e demokratëve thonë se "nuk pajtohen" me vendimin e Trump ndërsa 51 për qind e republikanëve "pajtohen" me këtë.

Urdhri ekzekutiv i Trumpit ka ndaluar hyrjen e refugjatëve në Shtetet e Bashkuara për 120 ditë dhe ka bllokuar qytetarët e shteteve si Irani, Iraku, Libia, Somalia, Sudani, Siria dhe Jemeni, ndërsa Trump ka thënë se "kjo nuk është ndalesë kundër Myslimanëve". /albeu.com/
Shtuar më 01/02/2017, ora 08:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori