Simons: Mali i Zi i pari do te pranohet ne NATO
Albeu.com
Ndihmësi i sekretarit kryesor të NATO-s për bashkëpunim në siguri dhe parteritet, Robert Simons, ka vlerësuar sot se Mali i Zi do të jetë vendi i parë i ardhshëm që do të pranohet në Aleancë.
“Mali i Zi është lider në procesin e integrimeve euroatlantike në rajon dhe do të jetë anëtarja e parë që do të përfshihet në Aleancë”.
Nëse e përjashtojmë Maqedoninë, e cila për shkak të problemit me emër, vendet e mbetura jashtë NATO-s, Mali i Zi mund të jetë lidere e fqinjëve të saj në rrugën drejt Aleancës, ka thënë Simons në një intervistë për të përditshmen e Podgoricës, “Pobjeda”.

Ai është shprehur se për dallim nga Bashkimi Europian, NATO nuk është e lodhur nga zgjerimi.
Shtuar më 10/05/2010, ora 16:18
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori