Si përfundoi pas hekurave oficeri që shpenzonte qindra paund vetëm për një darkë
Një oficeri policie i dënuar për trafikim të lëndëve narkotike, i është dhënë një vit shtesë në burg për një mashtrim piraterie ndaj televizioneve pirate që kushton deri në 5 milion £.

PC Daniel Aimson, 39 vjeç, përdori mashtrimin e tij për të jetuar një jetë luksoze me gruan Rachel, 31 vjeç, duke përfshirë të ngrëna në restorante luksoze dhe të shijonte pushime jashtë vendit.

Ish-oficeri i Madh i Policisë së Mançesterit fitoi mbi 655,000 nga shitja e kutive IPTV ose Zgemma përmes eBay, YouTube, Amazon, Facebook, Tëitter dhe LinkedIn.

Të paktën gjysma e kutive që ai siguroi kishte qenë e ngarkuar paraprakisht me softuer të tregut të zi, në mënyrë që konsumatorët të mund të shikojnë ngjarje sportive në Sky Sports dhe BT Sports plus shfaqjet dhe filmat më të fundit me çmime të ulta.

Gjatë një periudhe 14-mujore, ai pranoi pagesa përmes Paypal dhe në një fazë u lejua madje të përdorte dhe transaksione bankare.

E gjithë kjo, u shkatërrua pasi Aimson u ndalua dhe u pezullua nga puna dhe pasuritë e tij u sekuestruan gjatë arrestimit për trafik droge.

Ish-oficeri u akuzua për kopjimin e tregimeve nga shfaqja për të rritur dy fermat e kanabisit.

Hetuesit nga Federata Kundër Vjedhjes së të Drejtave të Autorit (FACT) blenë një kuti IPTV me anë të firmës së tij A1mson Ltd dhe zbuluan se ai vendosi një llogari në emrin e Rakelës dhe përdori llogaritë bankare të nënës dhe motrës së tij për të pastruar fonde.

Kërkimet zbuluan se ai kishte hedhur 540 paund vetëm për një darkë në një restorant francez në Londër, shkruan Albeu.

Ai gjithashtu kaloi pothuajse 800 £ për një vakt dhe 'pushim gustator' për veten e tij dhe Rachel në hotelin me yje me seli Michelin Northcote dhe restorant në Blackburn, Lancashire.

Sky TV më vonë tha që rekordi i kishte kushtuar deri në 5 milion subs në abonimet e humbura në shërbimin e tij për shikimin e pagave.

Por Manchester Croën Court dëgjoi se humbja ka më shumë të ngjarë të jetë 500,000 për shkak të pyetjeve nëse konsumatorët që blenë kuti për rreth 60 £ kanë hyrë në programin e paligjshëm.

Aimson, i cili tashmë po vuan një burg gjashtë vjeçar për drogë dhe sjellje të keqe në një zyrë publike pranoi komplotin për mashtrim.

Rachel, nga Leigh, u akuzua për pastrim parash, por akuzat u lejuan të qëndrojnë në dosje pasi ajo mohoi të keqen, teksa çifti tani është ndarë./albeu.com.
Shtuar më 02/06/2020, ora 19:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori