"Shtriga e ajrit", kjo pilote nuk të fal kur bëhet fjalë për luftë (VIDEO)

Pëlqej
Ajo është pilotja e parë grua e forcës ajrore të Polonisë dhe e thërrasin "shtriga e ajrit".

Katarzyna Tomiak-Siemienieëic piloton legjendarin Mig-29, i cili ka mbetur në ushtrinë polake që prej periudhës së Bashkimit Sovjketik edhe pse vendi prej shumë vitesh është pjesë e NATO-s, raporton Albeu.com.

"Më vjen mirë që jam pilotja ushtarake e parë femër e Polonisë, por kur vendos helmetën dhe hipën në avion nuk pres ndonjë trajtim ndryshe. Avioni nuk të fal asnjë gabim në ajër", shprehet ajo.

Polonia është një ndër vendet me ushtrinë më të fuqishme të NATO-s, e cila është përballur vazhdimisht gjatë viteve të fundit me kërcënmin rus.

Shtuar më 01/06/2018, ora 14:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori