Shpërthen papritur vullkani, evakuohen 1500 persona
Pëlqej
Rreth 1500">1500 persona janë evakuuar nga ishujt e Guineas se Re Papua ku një vullkan, deri më tani i përgjumur, filloi të shpërthente.

Shtëllungat e tymit tashmë ngrihen në një lartësi prej 600 metrash duVullkani i ndodhur në ishullin Kadovar filloi të nxjerrë tym dhe hi që prej javës së kaluar, duke nxitur dhe evakuuimin e banorëve për në ishullin më të afërt.

Guinea e Re Papua është vendndodhja e një numri të madh qendrave vullkanike.

Në ndihmë të banorëve kanë shkuar forcat e Kryqit të Kuq duke u siguruar burimet e nevojshme për të jetuar në një situatë të tillë emergjente.
Shtuar më 14/01/2018, ora 11:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori