SHOKUESE / 1 në 14 priftërinj akuzohen për abuzim me fëmijë në Australi
Sipas një raporti të publikuar së fundmi, mes viteve 1950 deri në vitin 2010, rreth 7% e priftërinjve katolikë akuzohen se kanë abuzuar fëmijët në Australi.

Raporti tronditës tregon se janë raportuar 4.444 incidente të dyshuara të pedofilisë tek autoritetet e kishës, dhe më shumë se 15 për qind të priftërinjve janë të imlikuar në krim, është thënë në Komisionin Mbretëror për Përgjigje Institucionale ndaj Abuzimit Seksual të Fëmijëve.

Sipas raportit, thuhet se 1 në 14 priftërinj akuzohen për abuzim me fëmijët, ndërsa avokati Gail Furnes ka bërë me dije se "priftërinjtë janë zhvendosur në zonat larg fëmijëve". /albeu.com/Shtuar më 06/02/2017, ora 12:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori