Shiti një pikturë për 2,000 £, ky është artisti 4-vjeçar (FOTO)

Shumica e fëmijëve janë krijues dhe rezultatet shpesh janë kryevepra.

Advait Kolarkar është një fëmijë-mbresëlënës katërvjeçar, pikturat e gjalla të së cilit tashmë janë shfaqur në galeritë e artit në Kanada dhe Indi dhe aktualisht shiten për 4000 dollarë.

Muajin e kaluar, Advait thyeu rekordet dhe u bë artisti më i ri që është shfaqur ndonjëherë në panairin ArtExpo në Nju Jork.

Advait ka ekspozuar tashmë në galeritë Shruti Kolarkar
Siç mund ta imagjinoni, Twitter është duke u çmendur për të.

Shruti Kolarkar, mamaja krenare e Advait, i tha BBC Tre se djali i saj filloi me të vërtetë pikturën kur ishte një fëmijë tetë muajsh dhe familja jetoi në Pune të Indisë.

"Ai i donte ngjyrat, dhe do të bëhej aq i zhytur në pikturë," thotë ajo. "Ai ulej dhe luante me bojra për orë të tëra në një kohë. Pra, ne e kuptuam se kjo ishte diçka që duhet të ushqenim."

Pasi familja u zhvendos në qytetin e Shën Gjonit në New Brunswick të Kanadasë, Shruti donte të siguronte që talenti i djalit të saj nuk do të neglizhonte. Pra, ajo mori kontakt me Zyrtarin e Çështjeve Kulturore të qytetit, Bernard Comier, i cili u impresionua nga Advait.

Një ekspozitë personale e punës së Advait u mbajt në janar në ditëlindjen e tij të katërt në qendrën e arteve lokale. Shfaqja e quajtur Color Blizzard - paraqiti 30 piktura, të cilat u shiten brenda pak ditësh.

Një tjetër pikturë e bërë nga AdvaitShruti Kolarkar
Dhe pastaj erdhi momenti në panairin e artit të Nju Jorkut, ku puna e Advait u ul bashkë me artistë të rritur nga e gjithë bota.

"Gjithkush në Kanada ishte kaq e bukur, por ne ishim të shqetësuar për atë që njerëzit do të mendonin", thotë ajo. "Shumica e njerëzve që tregonin atje ishin artistë dhe kishin galeri të njohura botërisht. "

Advait po fillon shkollën këtë vitShruti Kolarkar

Shruti thotë: "Atij me të vërtetë i pëlqen të lexojë - lexon shumë libra të ndryshëm - dhe i pëlqen të luajë me dinosaurët".

Plus, shton ajo, ai po përgatitet për të filluar shkollën këtë vit.

Le të shpresojmë se ata kanë një departament të mirë të artit. /albeu.com/
Shtuar më 05/05/2018, ora 17:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori