Shitësi i diamanteve marton qindra vajza të varfra indiane (FOTO LAJM)

Më se 250 çifte kanë vënë kurorë në Indi, si pjesë e ceremonisë masive që u organizua nga shitësi i diamanteve Mahesh Savani.

Festimi që u zhvillua në Gujarat, përfshiu pesë nuse myslimane, dy katolike si dhe dy që janë HIV pozitivë, transmeton Telegrafi.

Martesat tradicionale indiane janë shumë të shtrenjta, ku familja e nuses shpenzon shuma enorme për ceremoni, i dhuron shumë dhurata të bijës dhe babai detyrohet ta paguajë dhëndrin.

Pasi disa të reja janë pa baba ose i kanë familjet e varfra dhe mundësitë për martesë i kanë shumë të vogla.

“Ndjej përgjegjësi, sikur të jem babai i tyre. Të dhënit nuse është hyjnore, vetëm dua që ata të kenë jetë të lumtur” ka thënë pasaniku, që organizon këto ceremoni prej vitit 2012.

Gjatë viteve të kaluara, secilit çift të ri ai u ka ndarë mobilie në vlerë të tetëmijë eurove, ndërsa edhe këtë vit pritet të veprojë njëjtë.

Nuk janë bërë të ditura shpenzimet, ku janë përfshirë edhe darka luksoze për familjarët dhe miqtë e të sapomartuarve.
Shtuar më 26/12/2017, ora 12:04

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori