Shi meteorësh në Turqi
Pëlqej
Në rajonin e qytetit antik Blandus në Ushak të Turqisë banorët patën shansin të dëshmonin pamjen e pabesueshme të shiut meteorik.

Shiu spektakolar i meteorëve Perseida, i cili mbrëmë ndriçoi qiellin, ishte i dukshëm mbi qytetin Ushak të Turqisë.

Perseidat që paraqesin tufë meteorësh ku burimi ndriçues i dukshëm gjendet në konstelacionin Persej, paraqet një nga shirat më të bukur dhe më aktiv të meteorëve gjatë vitit, të cilat janë të dukshme në truallin e Tokës.

Tufa meteore zgjat dy dekadat e fundit, por intensitetin e vet më të madh e arrin më 12 gusht, kur Toka në orbitën e vet kalon përmes resë së grimcave si rezultat i shpërbërjes së kometave.

Të pasionuarit e universit dhe yjeve pikërisht këtë natë, duke vëzhguar qiellin nga lartësitë malore, ishin dëshmitarë të pamjeve të pazakonta qiellore, Anadolu Agency.

Disa shkencëtarë parashikojnë se shiu i sivjetshëm meteorik Perseida mund të jetë një nga më të bukurit në njëzet vitet e fundit. /albeu.com/
Shtuar më 12/08/2017, ora 23:24
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori