E FUNDIT/ Zaev jep dorëheqjen
SHBA, sot zgjedhjet për në kongresin amerikan
Barack Obama
Amerikanët votojnë ditën e sotme për 435 anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe 37 nga 100 ulëset në Senat. Në shumë shtete votohet dhe për guvernatorin. Shumica e vëzhguesve besojnë se rezultati i këtyre zgjedhjeve do të jetë një ndryshim themelor i baraspeshës së pushtetit në Kongres.

Demokratët e presidentit Obama fituan në zgjedhjet e 2008-ës duke marrë kontrollin e të dyja dhomave të Kongresit. Anketat e opinionit vlerësojnë se republikanët do të fitojnë shumicën e vendeve në Dhomën e Përfaqësuesve, çfarë do t’u japë atyre fuqi të mëdha në miratimin e çdo ligji.

Senat besohet se demokratët do të ruajnë një avantazh të lehtë. Parashikimet paraqesin ndryshim të madh krahasuar me fitoren e 2008-ës të presidentit Obama dhe të demokratëve në Kongres.

Platforma e “shpresës për ndryshime” mobilizoi në mënyrë të pazakontë zgjedhësit amerikanë në vitin 2008. (albeu.com)
Shtuar më 02/11/2010, ora 09:06
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori